• Kaasav eelarvestamine

          • Rapla Gümnaasium osales 2020/2021. õppeaastal kaasava eelarvestamise projektis pilootkoolina

            Kaasava eelarvestamise pilootprojekti eesmärk oli anda õppijatele parem ettekujutus kooli eelarve toimimisest ning võimalus rääkida kaasa koolikeskkonna otsuste tegemisel ja heaolu parendamisel. Oluliseks eesmärgiks oli ka pakkuda õpilastele võimalust olla ise aktiivsed kodanikud ja koolidemokraatia kujundajad. Tegevuste käigus õpiti läbi viima ja vedama projekti ideest käegakatsutava tulemuseni. Õpiti koostama eelarvet, suhtlema erinevate ettevõtetega, oma idee vajalikkust põhjendama ja seda ka atraktiivselt teistele esitlema ning hääletusele viima. Kõike seda koolipere ühiseid huvisid ja vajadusi silmas pidades.

            Ideid projekti töögrupile said esitada kõik õppijad üksinda või väikese grupiga. 13. jaanuaril toimusid lendudele projekti tutvustavates töötubades ka ideede mõttetalgud. Projekti töögrupile laekus 16 ideed, millest hääletusele jõudis 4. Sõelale jäänud ideede kasuks rääkis läbimõeldud eesmärk ja eelarve. Kooliperele avalikustati ideed 15. veebruaril ning 1. märtsil, päev enne hääletuse algust, tutvustasid autorid oma ideed ka ühisel veebikoosolekul. Hääletus kestis 6 päeva ning 322 hääleõiguslikust inimesest andis oma hääle 104, seega oli osalusprotsent 32.3%.

            Projekti alguses oli kokkulepe, et ellu viiakse 2 enim hääli kogunud ideed. Võitjateks osutusid: "Laksa nii, et oleks laksatud" ehk 2 lauatenniselauda reketite ja pallidega (45 häält) ning "Istumiskohad õuealal" (33 häält.) Teiste hääletusel osalenud ideedega saab tutvuda hääletuskeskkonnas https://kaasavkool.rahvaalgatus.ee/schools/2

            Kuidas eesmärgid said täidetud? Projekti alguses ja lõpus viidi läbi küsitlus, kus uuriti õppijate seisukohti nii kooli eelarve toimimise kui otsustesse kaasamise suhtes. Tulemused oli järgmised:
            → "Kui tihti kaasatakse Sinu arvates õpilasi kooli kogukonna jaoks oluliste otsuste tegemisse?"
            Vastusevariandiga "Alati/peaaegu alati" või "Tihti" vastas jaanuaris 48% ja mais 57% vastajatest.
            → "Mil määral nõustud väitega, et kõiki õpilasi kaasatakse kooli kogukonna jaoks oluliste otsuste tegemisse?"
            Vastusevariandiga "Täiesti nõus" / "Pigem nõus" vastas jaanuaris 28.5% ja mais 37% vastajatest.
            → "Kui hästi saad Sa enda arvates aru, kuidas kooli eelarvet koostatakse?"
            Vastusevariandiga "Saan sellest väga hästi aru" / "Saan sellest piisavalt hästi aru" vastas jaanuaris 27% ja mais 45% vastajatest.
            →"Kui tähtis on Sinu arvates, et õpilased osalevad kooli eelarve üle otsustamises?"
            Vastusevariandiga "4" või "5" (skaalal 1-5) vastas jaanuaris 52% ja mais 59% vastajatest.

            Mis saab edasi? Õppijate vastustest saab välja lugeda, et kaasava eelarvestamise projekt võiks jätkuda. Ka võiduideede avamisel julgustasid ideede autorid teisi õppijaid tuleval aastal osalema, kuna saadud kogemus on väärtuslik isiklikus elus. Kuna tegemist oli pilootprojektiga, siis läbitud teekond ja õppijate tagasiside annab hea peegelduse, mida teisiti teha. Aga positiivse noodina jäävad meie esimest pilootprojekti ikkagi meenutama lauatennislauad ja õueala istekohad, mille teostajateks olid algusest lõpuni meie enda õppijad, tulevased vilistlased!

            Suur tänu kõikidele ideede esitajatele, mentoritele, töögrupi liikmetele ning küsimustiku täitjatele! Andsite suure panuse koolidemokraatia arendamisse.

            Kaasava eelarvestamise pilootprojekt sündis koostöös Korruptsioonivaba Eesti ja Eesti Koostöö Koguga.

            Õpetaja Mailis Emberg
            Õppekorraldusjuht Mari Palu

            Kajastus meedias

            Raplamaa Sõnumid

            Õpetajate Leht

      • Kontakt

        • Rapla Gümnaasium
        • +372 5696 7446
        • Kooli 8, Rapla 79513 Rapla maakond Eesti Estonia
        • 77000051
        • TP007001
      • Logi sisse