• VÕTA

• Varasemate õpingute ja töökogemuste arvestamine (VÕTA)

Mis on VÕTA?

VÕTA on protsess, mille käigus õppija saab õppekava täitmisel arvestada varasemaid õpinguid ja töökogemusi. VÕTA eesmärgiks on väärtustada kompetentsust, võttes arvesse õppija teadmisi ja oskusi olenemata nende omandamise ajast, kohast ja viisist. Varem õpitu peab sisult sobima õppekavaga.

Mida VÕTA võimaldab?

Kandes õpitulemustesse juba varem omandatu, saab õppija keskenduda uute teadmiste omandamisele. Kokkuvõttes aitab see hoida kokku õppekava läbimisele kuluvat aega.

Arvesse saab võtta:

• õpinguid tasemeõppes;

• täiendkoolitusi;

• töökogemusi;

• muu tegevuse kaudu iseseisvalt õpitut.

Millele pöörata taotlemisel tähelepanu?

Enne VÕTA taotlemist tasub hoolega läbi mõelda, kas varem õpitu:

• on piisaval määral säilinud ja ajakohane;

• vastab sisult, tasemelt ja mahult Rapla Gümnaasiumi õppekava õpitulemustele;

• on dokumentide või muu tõendusmaterjaliga tõendatav.

Tasub tähele panna, et VÕTA puhul hinnatakse kogemustest õpitut, mitte kogemuse olemasolu. VÕTA on võimalus, mitte kohustus. Vaatamata varasema kogemuse olemasolule võib olla mõistlik õppeaines osaleda ning teadmisi värskendada.

Millised on taotlemise sammud?

• Taotleja analüüsib varem omandatud ja võrdleb seda Rapla Gümnaasiumi õppekavas oleva konkreetse kursuse õpitulemustega.

• Enne taotlemist on otstarbekas nõu pidada õppenõustajaga, et saada selgust varasema kogemuse käigus õpitu sobivuses õppekavaga.

• Tuleb täita vormikohane taotlus ning esitada tõendusmaterjal, mis kinnitab vastavate teadmiste ja oskuste olemasolu.

• Esitatud taotluse põhjal tehakse määratud aja jooksul otsus ning antakse õppijale teada.

Kui Sul tekkis lisaküsimusi, palun võta ühendust õppenõustajaga, kelle kontaktid leiad SIIT